Some good news from GMT Games

Just a few days ago GMT Games said that they want to release another 18xx game, but they get no submissions and few hours ago they announced that another 18xx is in their sights and most likely in March will appear in the newsletter.

Because the time between these messages is just 5 days, I guess that it will be a re-edition of some well-known title, not a new one. But maybe I’m wrong? All we have to do is to wait until March 🙂
Or maybe by that time we will be able to give you the news from the next, new publishing house? One thing is certain – we will be the first to inform you about it.


Ledwie kilka dni temu GMT Games podało, że jest chętne na wydanie kolejnych osiemnastek, ale nikt się do nich nie zgłasza to dziś kilka godzin temu podali, że kolejna 18xx jest na ich celowniku i najprawdopodobniej już w marcu pojawi się informacja w newsletterze.

Ponieważ czas między tymi wiadomościami to raptem 5 dni, to wydaje mi się, że będzie to raczej reedycja jakiegoś niedostępnego tytułu, a nie nowa gra. Ale może się mylę? Pozostaje nam tylko czekać do marca 🙂
A może do tego czasu będziemy mogli Wam przekazać nowinę od kolejnego, nowego wydawnictwa? Jedno jest pewne – na pewno będziemy pierwszymi, którzy o tym poinformują.

2 thoughts on “Some good news from GMT Games”

Leave a Reply