Jaki jest rekord ilości rozegranych partii w 18xx?

Jeśli już wejdziecie na głębokie wody 18xx, to zacznie zauważać to jak pewne elementy z tych gier, są przez was i innych graczy postrzegane oraz jak bardzo ważne są standardy grafik/wielkości/wykonania poszczególnych elementów. Takie wspólne standardy ułatwiają grę i gorąca dyskusja na ich temat toczy się ostatnio w wątku dotyczącym wydania dwóch nowych tytułów z serii 18xx przez GMT (https://www.boardgamegeek.com/thread/1855234/two-18xx-would-be-put-gmt-months/page/1), przytoczmy kilka z nich:
– tokeny korporacji powinny więc być jednostronne tak aby móc je obracać na zakończenie akcji danej spółki w rundzie operacyjnej (tego dowiedziałem się sam niedawno),
– tory na kaflach powinny być narysowane czytelną grafiką, ale nie zbyt drobiazgową (tutaj zdania są bardzo podzielone).
– rozmiar kafli torów najlepiej aby był 4-5% mniejszy od siatki kafli na mapie. Dzięki temu przy ich modernizacji, łatwiej jest taki kafelek wymienić na inny. No i cała dotychczas drobiazgowo budowana mapa w ten sposób się nie rozjeżdża. Niby bardzo drobny element ale jednak ma wpływ na rozgrywkę ;).

Przy okazji tego wątku pojawił ciekawy temat odnośnie wykonania kafli torów i ich trwałości. Otóż kafle torów przez niskonakładowych wydawców są przeważnie laminowane. Dzięki temu nawet po wielu grach ich stan jest praktycznie identyczny jak na początku. No właśnie ilu grach? Ile razy można zagrać w jakąś osiemnastkę? Po kilku latach, najwięcej rozgrywek mam w Terra Mystica – około 40tu.
Po 4 miesiącach od wykonania 1836jr, zagrałem ją w sumie 13 razy. To dużo, ale to nasza najszybsza osiemnastka i można ją zagrać na każdym spotkaniu.
Jak myślicie jaki padł rekord rozgrywek w tym wątku? …. Dobra, nie szukajcie, zdradzę wam że było to 300 rozgrywek w 1817!!! Grę która ukazała się w 2010 roku i która trwa, bagatela 360–540 Min!!!!
Mi gały wyszły na tą wiadomość, oznacza to że ta grupa, gra w 1817 przynajmniej raz w tygodniu! Ktoś stwierdził że jest to najlepiej wydana kasa, bo gra kosztuje 248$, ale przy 300 rozgrywkach jakie wytrzymała, phiiii, to tylko niecały 1$ na grę 😀
Faktycznie, tylko laminowane elementy mogą znieść taką ilość gier i zastanawiam się nad laminowaniem kafelków torów w kolejnych PnP jakie będę popełniał 😉

Leave a Reply