PnP – żetony do 18xx [Edytowane]

Wczoraj przyszło takie małe pudełeczko z bardzo kolorową zawartością 😉

18Africa wprost nie może się ich już doczekać bo tylko tego tej grze jeszcze brakuje 😀
Do 1830 i 1844/54 też kilka ich zejdzie, no i przydadzą się do 1890 która jest we wczesnej fazie pnp 😉

Czemu 1830 albo 1844?

Bo do każdej gry z serii 18xx przydaje się jeden albo nawet dwa dodatkowe komplety żetonów. Jeden idzie na tabelkę z dochodami, dzięki której wiemy jak bardzo dochodowe są poszczególne firmy. Drugi komplet służy do określania kolejności w trakcie rundy operacyjnej. Po prostu robimy sobie gąsieniczkę z żetonów i każdy wie kiedy będzie jego kolej. Tego mechanizmu nie przewidzieli w żadnej 18xx, a tymczasem bardzo ułatwia on pilnowanie kolejności.
Bo kolejność przeważnie jest ustalana na podstawie kursu akcji, który w trakcie operacji danej spółki prawie zawsze się zmienia. Spada bądź rośnie w zależności od decyzji prezesa. W naszych pierwszych grach często gubiliśmy się w tej kolejności i niejednokrotnie zastanawialiśmy się czyja teraz kolej? Taki zestaw dodatkowych żetonów bardzo ułatwia planowanie, ale niestety większość wydawców o nim nie pomyślała. Z gier jakie mam na półce tylko 1846 posiada dodatkowe żetony.
Do 1844/1854 i 1830 musimy sami je sobie przygotować.

Edytowane: J C Lawrence (clearclaw) zwrócił nam uwagę że takie określanie kolejności (opisane powyżej), może prowadzić do błędów. Bo w większości gier 18xx, żetony z drugiej strony są puste bądź mają inna grafikę, dzięki temu poszczególne spółki po wykonaniu swojej akcji, odwracają żeton na drugą stronę. Takie określanie kolejności ma swoją zaletę taką, że odwracając żeton, jednocześnie pamiętamy o jego przesunięciu na torze giełdy. Tymczasem nasze rozwiązanie może powodować że czasami o tym zapomnimy. Odwracanie żetonów nie jest możliwe dla 1830 wydawnictwa Mayfair – tam żetony z obu stron są identyczne.

Edytowane: naklejki na żetony drukowałem na folii, razem z planszą i innymi elementami. Do ich wycięcia używam dziurkacza ozdobnego Efco który wybija otwory o średnicy 14mm/12mm/10mm, jest on dostępny np. tutaj: https://www.amazon.de/Motivlocher-Papierstanze-Kreis-10mm-12mm/dp/B01LO1D1VS

Dobieranie żetonów do 18Africa chwilę trwało 😉

2 thoughts on “PnP – żetony do 18xx [Edytowane]”

Leave a Reply