Wydawnicze nowinki – 18CZ, 1947 i 1883

Udało nam się uzyskać troszkę ciekawych informacji od Fox in the Box (wydawcę 18CZ) oraz Aleph Game Studio (1947 i, o czym wcześniej nie wspominaliśmy, 1883). Nie wiem, czy takie informacje ktoś już opublikował, więc kto wie, może jesteśmy pierwsi na świecie 😉

Z rozmów z Fox in the Box udało mi się ustalić, jak będzie wyglądało ostatecznie wydanie 18CZ i niestety nie mam dobrych informacji dla miłośników ładnie wyglądających map – wersja angielsko/niemiecka (czyli ta z Kickstartera) będzie miała mapę zgodną z tym, co w trakcie kampanii zostało zaprezentowane. Jest to bezpośrednio decyzja Leonharda Orglera, który prowadził kampanię, i wynika z tego, że nowy wygląd mapy został mocno skrytykowany na BGG oraz w mailingowej grupie 18xx. Nowy, moim zdaniem ładniejszy, wygląd mapy będzie tylko w wersji na rynek czeski. To samo dotyczy tabeli giełdowej oraz torów. Tory w wersji angielsko/niemieckiej będą dwustronne, ale po obu stronach wygląd będzie klasyczny (czyli bez podkładów). Natomiast pudełko, karty spółek oraz karty akcji, pociągów i firm prywatnych będą miały ten sam wygląd w obu wersjach.
Na szczęście David Hanacek z Fox in the Box zapalił lampkę w tunelu dla fanów czeskiej wersji mapy. Istnieje bowiem możliwość, że po wydaniu gry zostanie udostępniony plik graficzny z czeską wersją mapy i każdy zainteresowany będzie mógł wykonać dla siebie wersję PnP. Ja ze swojej strony zaproponowałem, że dobrą opcją byłoby też umożliwić graczom zakup czeskiej wersji mapy z dodatkowymi naklejkami, które przykryłyby czeskie napisy wersją angielską lub niemiecką. Ja chętnie z takiej możliwości bym skorzystał. Tym bardziej, że tekstu na mapie nie ma dużo, a po kilku grach i tak wszystko jest już zazwyczaj jasne. Zobaczymy, co David powie na taką propozycję.

Natomiast, dla tych, których zainteresowała zajawka o 1947 mamy dobre informacje. Jak wynika z przekazanych nam informacji od Aleph Game Studio obie gry (oprócz 1947 wydadzą także 1883) znajdują się w fazie ostatecznych testów i wrześniu wydawnictwo ujawni więcej informacji. 1947 ma podaną na BGG datę wydania 2018, ale mamy nadzieję, że będzie to jego pierwsza połowa. Jak zapewnia Aleph Game Studio, 1947 jest co prawda długą grą, ale daje dużo, dużo radości 😉 Czas wg. danych z BGG to, bagatela, 240 – 600 minut (choć na stronie wydawnictwa jest mowa o maksymalnie 6 godzinach) 🙂 Nam się to podoba 😉 Natomiast na temat 1883 na razie nie możemy zbyt dużo powiedzieć. Z dostępnych informacji wynika, że gra będzie się rozgrywać w północnych Włoszech, a autorem jest znany z 1841 Manlio Manzini. Gra ma trwać 3-5 godzin i przewidziana jest dla 3-5 graczy.

Leave a Reply