Żetony pokerowe

Skoro myślisz o 18xx to pewnie lubisz gry ekonomiczne, właśnie takimi są gry z tej serii. To czysta ekonomia, dużo liczenia i dużo gotówki którą obracamy w grze. Bardzo dużo.
W większości gier z jakimi miałeś do tej pory do czynienia, jeśli w grze była jakaś kasa, to pewnie był bank z którego kasę się brało i do którego się płaciło + każdy z graczy miał swoją prywatną kasę, która była swego rodzaju surowcem. Podobnie jest w 18xx, ale dochodzi jeszcze kasa w spółkach którymi jako ich prezes zarządzasz. Może to być jedna spółka, a mogą to być w pewnym momencie gry nawet 2-3 spółki (dwie to standard, grając ostatnio w 1844, niektórzy gracze mieli po 5 spółek!!!). I ty jako ich prezes, musisz wiedzieć, ile jest kasy w każdej z nich. Musisz co chwilę tą kasę przeliczać, płacić, wydawać i uważać aby Ci się ta kasa nie pomieszała z Twoją prywatną – bo za to grozi kryminał ;).

Co ważne, a nawet bardzo ważne, inni gracze też chcą to wiedzieć! Bo od tego ile kasy jest w Twojej spółce bądź Twojej kasie, zależy decyzja innego gracza.

Więc, powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie grania z papierowymi pieniędzmi. Po pierwsze: miejsce, taki papierek zajmuje 3x więcej miejsca niż żeton. Po drugie: żetony mogę ułożyć w piękny stos i każdy będzie widział ile tam jest kasy. Zapomnij o czymś takim z papierową kasą :P. Po trzecie i najważniejsze: granie żetonami bardzo skraca grę, czym dłuższa gra tym więcej czasu zaoszczędzisz. 18xx do krótkich nie należą, te najkrótsze trwają z reguły 3 godziny i tutaj można zaoszczędzić przynajmniej 30-45 minut. Standardowe osiemnastki zapewnią Ci zabawę (hehe, nieźle to brzmi) na około 300 minut = 5 godzin. Jeśli grałbyś z papierową kasą to będzie to ponad 6 godzin! Godzina zbędnego mielenia papierków w ręce!

Ja najpierw kupiłem żetony pokerowe, tak naprawdę, to nawet nie z myślą o 18xx, tylko do Food Chain Magnate. Ale mając już żetony pokerowe, skusiłem się na 1830.
Jeśli więc masz jakieś inne gry ekonomiczne np. Arkwright, to żetony pokerowe na pewno Ci się przydadzą. Różne źródła podają różne ich ilości, do większości gier wystarczy Ci około 250-300 żetonów (przeważnie dobre żetony kosztują przynajmniej 1 zł za 1 żeton). Wiem, to tyle ile wydałbyś na dobrą grę planszową. Ale takie żetony będą Ci służyć przez wiele lat i jeden ich zestaw wystarczy do wszystkich gier ekonomicznych, nie tylko 18xx 😉

Jeśli już wybierasz żetony, to najważniejsze aby miały odpowiednią wagę: 13,5-14 gram będą idealne, takie żetony bardzo ładnie układają się w stosy. Zwróć też uwagę aby w zestawie były te o nominale 1 (bo nie wszystkie zestawy pokerowe go posiadają). Dobrze byłoby aby żetony miały nominały, bez nominałów też się da grać, ale raczej w gry z mniejszą ilością pieniędzy, gdy używasz 2-3 kolorów żetonów.

Jeśli chcesz kupić żetony na sztuki to na BGG polecane ilości są takie:
75 x 1 (białe)
75 x 5 (czerwone)
50 x 25 (zielone)
50 x 100 (niebieskie)
25 x 500 (czarne)
25 x 2,500 (fioletowe)
20 x 10,000 (szare) (jeszcze nie wiem do jakiej 18xx tak wielkie nominały byłyby potrzebne?)

Michał ma taki fajny zestaw:
50 x 1
45 x 5
70 x 10
10 x 25
45 x 50
55 x 100
25 x 500
co daje 300 żetonów i sumę 21475.

Ja dla przykładu mam takie ilości (200 żetonów):
25 x 1 – tych mam zdecydowanie za mało 🙁
25 x 5
30 * 10 – tych mam zdecydowanie za mało 🙁
40 * 50
40 * 100
40 * 500 – tych mam zdecydowanie za dużo 😉

Najważniejsze abyś nie zaniedbał drobnych nominałów, bo dywidenda dzielona jest w zależności od liczby posiadanych udziałów i zawsze są jakieś końcówki. Policz też sumę z wszystkich żetonów, tak abyś uzbierał na przygotowanie banku z którego będzie wypłacana cała kasa, przeważnie jest to od 7 tys. do 15 tys. (ale i 20 tys. w największych 18xx).

Polecany zestaw ma ten plus, że do nominału 500 włącznie, jest tylko 5 rodzajów żetonów/kolorów (1,5,25,100,500). Gdy tymczasem w moim zestawie jest ich 6 (1,5,10,50,100,500). A czym mniej żetonów, tym łatwiej je rozłożyć, policzyć i zorientować się ile kasy jest w poszczególnych spółkach 😉

Wybór samych żetonów to też nie łatwa sztuka, nie mogę Ci polecić tych które ja mam, bo ich już nie ma w sprzedaży. Musisz więc samemu poszukać takich które będą Ci najbardziej odpowiadały kolorystycznie i graficznie.
Ale gdybym teraz kupował, to prawdopodobnie rozważyłbym zakup w jednym z tych sklepów:
https://pl.aliexpress.com/w/wholesale-14g-poker-chips.html
http://vita.biz.pl/
http://www.e-playsklep.pl/

I ostatnie: jak już kupujesz żetony, to bardzo praktyczny jest pojemnik do ich przenoszenia, który zresztą w grze także bardzo się przydaje, szukaj go w internecie pod hasłem ‘pudełko z plastiku do przenoszenia żetonów pokerowych’. Ostatnio jest dostępny na allegro pod hasłem ‘poker tacka żetony’.

DSC08712.JPG
Trzy spółki u jednego gracza – normalna sprawa ;).

2 thoughts on “Żetony pokerowe”

  1. Pingback: Czemu gry z serii 18xx nie są popularne? – 18XX

  2. Pingback: Czemu gry z serii 18xx nie są popularne? – Rails on Boards

Leave a Reply